Hürriyet kaybetti… Odatv kazandı… Ve Erdoğan: Gitmiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta gerçekleştireceği Beyaz Saray ziyareti ertelendi. Reuters’ın aktardığına göre Üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, erteleme kararı Erdoğan’ın programında meydana gelen değişiklikler nedeniyle alındı. Yetkili, yeni ziyaret tarihinin muhataplarıyla görüşülerek belirleneceğini açıkladı.

ODATV YAZMIŞTI
Geçtiğimiz aylarda planlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretine ilişkin önemli bir gelişme yaşandığını Odatv iki gün önce yazdı. Erdoğan 9 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gidecekti. Odatv’nin edindiği bilgiye göre, Erdoğan’ın ilk kez Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden’le görüşeceği ziyaret iptal edildi.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv.com/siyaset/odatv-yazdi-erdoganin-abd-gezisi-iptal-hurriyetten-selvi-yazdi-gidecek-120040103

Terörle mücadeleden Gazze’ye, savunma projelerinden ekonomik ilişkilere kadar kritik başlıkların görüşülmesi planlanan ziyarete Erdoğan, Biden’in resmi davetlisi olarak çağırılmıştı.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv.com/guncel/dunya-odatvden-ogrenecek-erdogan-gitmiyor-120039545

SEBEBİ ABD’NİN İSRAİL’E YAPTIĞI YARDIM
Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği savaşta, stoklarının erimek üzere olduğu bir dönemde, 6 aylık siyasi çıkmazı sonlandırarak, İsrail ve Tayvan yardımlarıyla 95 milyar doları bulan tasarıyı onayladı. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen 95 milyar dolarlık paket, 61 milyar dolarlık Ukrayna yardımının dışında, İsrail’e 26 ve Hint-Pasifik bölgesinin (Tayvan) güvenliğine 8 milyar dolar yardım yapılmasını da içeriyor.
İsrail’e ayrılan 26 milyar dolarlık paketin içindeki 9 milyar dolarlık bölümün Gazze dahil çeşitli savaş bölgelerinde kullanılmak üzere insani yardımlara ayrılması öngörülüyor. Erdoğan’ın ziyaretinin iptal edilmesinin nedeni ise İsrail’e verilen 26 milyar dolarlık yardım olduğu öğrenildi.

HÜRRİYET’TEN SELVİ ‘ERDOĞAN ABD’YE GİDECEK’ YAZMIŞTI

Odatv geçen günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi davetli olarak 9 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağı ziyaretin İsrail’e verilen 26 milyar dolarlık yardım gerekçesiyle iptal edildiğini yazmıştı…

İLGİLİ HABER: https://www.odatv.com/siyaset/odatv-yazdi-erdoganin-abd-gezisi-iptal-hurriyetten-selvi-yazdi-gidecek-120040103

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi bugün köşesinde Odatv haberiyle ilgili olarak “teyit ya da yalanlama yoluna gidilmedi” dedi. “Her şey anında yalanlanır ya da doğrulanırken bu konuda bir gelişme yaşanmaması da tuhafıma gitti” yorumunda bulunan Selvi, edindiği bilgiyi “şu an için” notuyla paylaştı.
ABD gezisinin iptal edildiğine dair ABD tarafından bir bilgi verilmediğini söyleyen Selvi, “Zaten ABD’liler bu ziyaretin yapılmasını istiyorlar. ABD’nin ziyareti iptali söz konusu değil. Onlar 9 Mayıs’ta yapılacak olan Biden-Erdoğan görüşmesi için hazırlanıyorlar” dedi.
Odatv haberinde ziyareti Erdoğan’ın iptal ettiği iddiasını araştıran Selvi şunları söyledi:
“İlgili birimlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, ABD gezisini iptal ettiğine dair bir talimat gitmemiş. Erdoğan geziyi iptal ederse Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler ile Dışişleri Bakanlığı’nın öncelikli olarak bilgilendirilmesi gerekiyor. Erdoğan’dan iptal talimatı gelirse Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’deki muhataplarını bilgilendirmeleri gerekecek. Ama o yönde bir talimat yok.
ERDOĞAN’DAN TALİMAT YOK
Kısaca özetlersem ne ABD’den gezinin iptal edildiğine ilişkin bir bilgi var ne de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili birimlere geziyi iptal ettiğine ilişkin bir talimat gelmiş. Şu anda çalışmalar gezi yapılacak diye yürütülüyor. Bu benim 24 saat içinde ulaştığım bilgi. Yarın başka bir gelişme olursa onu da paylaşırım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir